CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI CANKURTARAN’DAN UYUŞTURUCU MAĞDURU AİLEYE ZİYARET…  
18.09.2017
2822
Yazı Boyutu: A- A+

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI CANKURTARAN’DAN UYUŞTURUCU MAĞDURU AİLEYE ZİYARET…

 “ARTAN YOKSULLUK VE İŞSİZLİK UYUŞTURUCU KULLANIMINI PATLATTI”

CANKURTARAN’DAN UYUŞTURUCU BAĞIMLISI GENCE YARDIM ELİ

Artan uyuşturucu tehlikesine dikkat çekmek isteyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, çocukları bağımlı olan mağdur bir aileyi ziyaret etti. Artan yoksulluk ve işsizliğin 2011’den beri uyuşturucu kullanımını 17 kat arttırdığını söyleyen Cankurtaran, “Uyuşturucu milli sorunumuz. İktidar, muhalefet demeden birlikte mücadele etmeliyiz” çağrısında bulundu. Cankurtaran ayrıca AMATEM’e gittiği halde iki yıl boyunca oyalanarak tedavi edilmediğini iddia edilen bağımlı N.Ö’yü tedavi ettirme sözü verdi.

Gaziosmanpaşa Yeni Mahalle’de 4 Eylül 2017 tarihinde uyuşturucu satıcısı olduğu edilen iki grup arasında çatışma yaşanmıştı. Gazetecilere konuşan mahalle sakinleri, üç hafta boyunca uyuşturucu satıcıları arasında olaylara karşı önlem alınmadığını öne sürmüştü.

Başta Gaziosmanpaşa olmak üzere kimi semtleri tehdit eden uyuşturucu satıcılarına ve ülke genelinde artan uyuşturucu kullanımına dikkat çekmek amacıyla CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, çocukları bağımlı olan mağdur bir aileyi Gaziosmanpaşa’daki evlerinde ziyaret etti. Gözyaşları içinde yaşadıkları dramı anlatan anne Nedime Ö. ile baba Hüsnü Ö.’nün ardından Cankurtaran, ailenin uyuşturucu bağımlısı olan çocukları N. Ö’yü dinledi.

 “UYUŞTURUCU SATICILARI, BAĞIMLILARI PARASIZ BONZAİ KARŞILIĞINDA TORBACILIĞA YÖNLENDİRİYOR”

N.Ö., bağımlıların sokaklarda kolaylıkla uyuşturucu bulduklarını iddia ederek, “Satıcılar seni tanıyorlarsa gerektiğinde bonzaiyi parasız bile veriyorlar. Sen alıştıktan sonra bu sefer bonzaiyi başkalarına satman karşılığında veriyorlar” diyerek uyuşturucunun bu yolla yaygınlaştırıldığını söyledi..

MAĞDURDAN AMATEM İKİ YIL BOYUNCA OYALADI İDDİASI

N. Ö., tedavi olmak istediğini, bu amaçla müracat ettiği AMATEM’in “Bugün git yarın  gel” diyerek kendisini iki yıl boyunca oyaladığını iddia etti. Anne Nedime Ö.’de AMATEM’in çocuklarını oyalayarak tedaviyi geciktirdiğini öne sürdü.

BAĞIMLI GENÇTEN CANKURTARAN’A TEDAVİ OLMA SÖZÜ

Duydukları karşısında “Devlet nerede? Çocuk tedavi olmak istiyor bugün git yarın gel deniyor” diye tepki gösteren Cankurtaran, M. Ö.’ye “Seni tedavi ettireceğim. Avcılar yada Beylikdüzü Belediyelerimizin bünyesindeki Bağımlılık ve Tedavi Merkezi tarafından aranacaksın. Tedavini aksatmayacaksın” diyerek söz istedi. N.Ö’de Cankurtaran’a sonuna kadar tedaviye devam edeceği sözünü verdi. Cankurtaran, yıllar önce uyuşturucu komasına girerek ölen birini gördükten sonra kendisini uyuşturucuyla mücadeleye adadığını söyleyerek, şöyle konuştu:

CANKURTARAN’DAN SOYLU’YA: “HANİ UYUŞTURUCU SATICILARIYLA TERÖRİSTLERLE MÜCADELE EDER GİBİ EDECEKTİN”

 “Sadece Gaziosmanpaşa’da değil bir çok semtte uyuşturucu satıcılarından kaynaklanan bir sorun var. Sokaklar torbacılara terk edilemez. Kendisi de Gaziosmanpaşalı olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimiz Mart ayında burada katıldığı bir toplantıda Gaziosmanpaşa’da teröristlerle mücadele edildiği gibi uyuşturucu satıcılarıyla da mücadele edileceğini ifade ederek, teröristler gibi onların da başının ezileceğini söylemişti. Bu konuşmadan alt ay sonra Gaziosmanpaşa’nın bir sokağında vatandaşlarımızın dediğine göre uyuşturucu çeteleri haftalarca kendi aralarında mücadele edebiliyorsa o zaman şu soruyu sormamız lazım. Hani uyuşturucu satıcılarıyla teröristlerle mücadele eder gibi edecektin”  diye konuştu.

 “AKP İKTİDARI DÖNEMİNDE  UYUŞTURUCU KULLANIMI PATLADI”

AKP iktidarı döneminde artan yoksulluk ve işsizliğin uyuşturucu kullanımını patlattığını söyleyen Cankurtaran,“Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi’nin (TUBİM) araştırmasına göre uyuşturucu kullananların yüzde 64.81’i ilkokul mezunu, yüzde 49.31’i işsiz, yüzde 31.93’unun da düzenli bir işi yok. Yoksulluk ve işsizlik nedeniyle bunalan insanlar uyuşturucuya daha fazla yöneliyor. Sokaklarda birkaç liraya satılan sentetik uyuşturucuların yaygınlaşması dar gelirli bağımlıların uyuşturucuya ulaşmasını kolaylaştırıyor. 2011’den beri uyuşturucu kullanımının 17 kat artmış olması uyuşturucuyla yeterince mücadele edilmediğini gösteriyor. Yoksulluk ve işsizlik arttıkça tehlike daha büyüyecektir” diye konuştu.

 “CEZAEVLERİNDEKİ UYUŞTURUCU SUÇLULARI KENDİ HALİNE BIRAKILDI”

OHAL döneminde cezaevlerinde yer kalmamasıyla birlikte 52 bin 815 uyuşturucu bağımlısının ya tedaviye gönderildiğini yada denetimli serbestlikten yararlandığını hatırlatan Cankurtaran, “Ancak bize gelen bilgiler başta AMATEM olmak üzere uyuşturucu tedavi merkezlerinde yer kalmadığından bu insanların büyük çoğunluğuna herhangi bir tedavi de yapılmadığı yönünde. Yalnızca üç ayda bir Denetimli Serbestlik Merkezi’ne gelerek uyuşturucu kullanmadıklarına dair temiz idrar raporu aldıkları kaydediliyor. Geçtiğimiz yıllarda medyada da çıkan bağımlılar yerine temiz idrar vererek bu işten rant sağlayan şebekelerin halen faal olduğuna dair duyumlar alıyoruz. Uyuşturucu suçluları mutlaka cezaevinde cezasını çekmeli gibi bir talebimiz yok. Ancak cezaevlerinde yer kalmayınca uyuşturucu suçluları kendi hallerine bırakıldı. Bu insanlar bir şekilde tedavi edilmeli. Yoksa cezaevlerini rahatlatalım derken sokakları patlama noktasına getireceğiz” diye konuştu.

CANKURTARAN’DAN MÜCADELE ÇAĞRISI

Cankurtaran son olarak bir çağrıda bulunarak, “Evlatlarımız zehirleniyor. Daha fazla ana baba ağlamamalı. Daha fazla evladımız zehirlenmemeli. Gelin bütün partiler bu zehir ile mücadele edelim. Bu bir milli meseledir” diyerek sözlerini tamamladı

CHPnet

SİTELERİ