CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: AŞILAMADA KAOS KAPIDA, 4 İLÇEYE 1 ARAÇ DÜŞÜYOR!  
15.01.2021
977
Yazı Boyutu: A- A+
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Türkiye’nin koronavirüs aşılamasında sınıfta kaldığını belirterek, “Zaman geçiyor, yeterli aşımız yok, aşılama planımız ise açıklandığı kadarıyla eksik ve yetersiz. Aşılamanın başladığı gün yurdun dört bir yanından aşının gelmediği haberleri aldık. Bakanlık tek bir nakil aracında Macaristan, Portekiz, Yunanistan ve Hollanda da bugüne kadar aşılanan kişi sayısına eşdeğer dozda aşı taşıyacağını ileri sürüyor. Kısacası büyük bir kaos kapıda” diye konuştu.
Dünya’da bugüne kadar 31 milyondan fazla insanın aşılandığını belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Akkuş İlgezdi, “515 bin nüfuslu Malta aşılama çalışmasına başladı, biz tartışmalarla zaman kaybettik. Geçen her saniye toplumda aşıya karşı güvensizlik ve soru işaretleri oluşuyor. Yitirdiğimiz zaman telafisi mümkün olmayan sonuçlara sebep veriyor” dedi.
KAOS PLANI
Anadolu Ajansı’nın Sağlık Bakanlığı kaynaklarına dayandırarak açıkladığı Türkiye’nin aşı dağıtım planlamasının da büyük bir kaosun habercisi olduğunu ifade eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, “Aşılama süreci de ne yazık ki günlük veriler gibi şeffaf biçimde açıklanmıyor. Araçların aşıları, belirlenen güzergah ve rota planlaması dahilinde dağıtacağı, Ankara’dan yola çıkacak aşı dağıtım araçlarının, Türkiye’nin en ücra köşesindeki il merkezlerine kadar aşıları ulaştıracağı söyleniyor ama hangi ile ne kadar aşı gönderilecek, kaç araçla gönderilecek, ilk etapta kimlere aşı yapılacak, bunlar bilinmiyor.” diye konuştu.
50 MİLYON AŞI NASIL AŞINACAK?
Anadolu Ajansı’nın haberine göre Bakanlığın elinde aşıları taşımaya uygun 223 araç bulunduğunu anımsatan Akkuş İlgezdi, “Basit bir hesapla 922 ilçemiz olduğunu düşünürsek, ilçe başına 0,24, yani her 4 ilçeye 1 araç düşüyor. Aşılamayı geçtik, 50 milyon doz aşıyı kaç günde Türkiye’ye dağıtabileceğimiz bile belli değil. Bu bakımdan toplu aşılama çalışmalarının başladığını söylemek gerçekçi bir yaklaşım değildir” dedi.
1 ARAÇ 224 BİN DOZ TAŞIR MI?
Aşı politikasının sınıfta kaldığını ortaya koyan CHP’li Akkuş İlgezdi, “223 araçla 50 milyon doz aşı nakledeceğini ilan eden tek ülkeyiz. Bu araç başına 224 bin doz anlamına geliyor. Bir örnek vereyim, 13 Ocak tarihi itibariyle Polonya’da aşılanan kişi sayısı 257 bin. Yani Sağlık Bakanlığı diyor ki, ‘Ben sadece bir nakil aracında Polonya’da aşılanan kişi sayısı kadar doz taşıyacağım.’ Bunu kabul etmemiz ve yaygın aşılamanın kısa sürede başlayıp, biteceğine inanmamız mümkün değil” ifadesini kullandı.
Bakan Koca’ya 3 milyon doz ilk aşı geldiğinde aşı depolama ve sevki ile ilgili soru önergesi de veren Gamze Akkuş İlgezdi, “Aşı soğuk zinciri için ne çalışmalar yapılmıştır? 50 milyon doz Sinovac aşısı hangi şartlarda ülkemize getirilecek, sevk edilecek ve saklanacaktır? Bu aşı için yeterli soğuk zincir ve alt yapısı var mıdır? Sevkiyatı nasıl sağlanacaktır” diye sormuştu.