GENEL BAŞKAN YARDIMCISI YASEMİN CANKURTARAN’IN, VAN İL BAŞKANLIĞINDA YAPTIĞI BASIN AÇIKLAMASI  
11.01.2018
3564
Yazı Boyutu: A- A+
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI CANKURTARAN: “ÜLKÜCÜLER ‘DEVLETİN BAŞINA DEVLET GELECEK’ DİYORDU, BAHÇELİ, ‘ERDOĞAN GELSİN’ DİYOR”

Van’da konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, Bahçeli’nin Erdoğan’ın adaylığına destek açıklamasını eleştirerek, “Ülkücüler yıllarca Bahçeli’yi kastederek ‘Devletin başına Devlet gelecek’ diyordu, Bahçeli ise ‘Hayır Erdoğan gelsin ben de destek olacağım’ diyor. Bahçeli’nin bu yaptığı Ankara Savaşı’nda saf değiştirip Timur’un ordusuna katılan Anadolu Beylikleri’ne benziyor” diye konuştu.

CHP Spor Kurulu Doğu Anadolu Bölge Toplantısı kapsamında Van’a gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, CHP Van İl Başkanlığı’nda gündemdeki gelişmelere dair bir basın açıklaması yaptı. Cankurtaran’ın gündeminde ilk olarak MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin 2019 seçimlerinde Erdoğan’a destek verecekleri yönündeki açıklaması vardı. Cankurtaran, ülkücülerin yıllar boyunca Bahçeli’yi kastederek “Devletin başına Devlet gelecek” sloganıyla partilerini desteklediklerini hatırlatarak ”Bahçeli ise ‘Hayır Erdoğan gelsin, ben de destek olacağım’ diyor. Siyaset yaşamında görülmemiş bir olaya tanık oluyoruz. Bir lider kendi koltuğunu korumak için hem partisinin varlık nedenini hiçe sayıyor, hem de bir zamanlar demediğini bırakmadığı Erdoğan’a koşulsuz şartsız bağlılık sözü veriyor. Bahçeli’nin bu yaptığı 1402 yılında Ankara Meydan Savaşı’nda savaşın ortasında saf değiştirip Timur’un safına geçen Anadolu Beylikleri’nin haline benziyor” diye konuştu.

“696 SAYILI KHK BİREYSEL SİLAHLANMA ÇILGINLIĞINI PATLATIR”


696 sayılı KHK ile terör olaylarının bastırılmasına katılan sivillerin yargıdan muaf tutulması düzenlemesinin getirilmesinin toplumda büyük huzursuzluğa neden olduğunu hatırlatan Cankurtaran, “İktidar uygulama 15 Temmuz ile sınırlı desede KHK’da bu konuda bir zaman sınırlaması görülmüyor. İktidar onca eleştiriye karşın düzenlemede ısrar ediyor. Bu iktidara göre Gezi olayları da, referandumda Hayır demekte hatta onları eleştirmek dahi neredeyse bir terör hareketi. Bu nedenle 696 sayılı KHK ileride Türkiye’de art niyetli kişilerce kötü amaçlar için kullanılabilir. Tam da bu günlerde iktidar yanlısı milis güçlerinin kurulmaya çalışıldığı yönünde ciddi iddiaları unutmamak gerekiyor. Bu haliyle 696 sayılı KHK bireysel silahlanma çılgınlığını patlatır. Çünkü insanlarda geleceğe yönelik ciddi bir endişe doğurmuştur. Sadece son 23 ay içinde 2 milyon 300 bin yivli tüfek ve tabanca ruhsatı verildiği belirtiliyor. Daha vahimi konuştuğumuz kimi insanlar daha önce silah kelimesini ağızlarına bile almak istemezken artık kendilerinin bile bir silah temin etme düşüncesine geldiklerini söylüyorlar. Bu duruma gelmemizin müsebbibi ülkede huzur bırakmayan AKP’dir. 696 sayılı KHK bunun üzerine tuz biber ekmiştir” diye konuştu.

“AKP, ZENGİNİ DAHA ZENGİN, YOKSULU DAHA YOKSUL YAPTI”

Cankurtaran’ın gündeminde ekonomideki gelişmeler de vardı. Cankurtaran, ükelerdeki gelir dağılımı adaletsizliklerini araştıran ABD kökenli kuruluş The Spectator Index’in (TSI) araştırmasına göre Türkiye’nin gelir dağılımı adaletsizliğinde yüzde 32 ile Çin ve Hindistan’ın ardından üçüncü sırada yer aldığına dikkat çekerek, “Resmi rakamlara göre 16 milyon 328 bin vatandaşımızın yoksul olduğu Türkiye’de, 2017 yılında milyonerler kulübüne yaklaşık 18 bin kişi daha katıldı. Kim bu milyonerler? Dünyadaki emsallerine göre daha pahalıya yapılan ihalelerin verildiği yandaş iş adamları mı? Emin olun bu yeni milyonerlerin yüzde 90’nı AKP bağlantılı kişiler çıkacaktır. Toplumun en üstünde yer alan yüzde 20’lik grubun gayrisafi milli hasıladan aldığı pay yüzde 50’leri buldu. AKP, zengini daha zengin, yoksulu daha yoksul yaptı. AKP, kiminin sesini parayla, kiminin sesini baskıyla, yoksulun sesini ise vatan millet din söylemleriyle bastırma peşindedir” dedi.

“ASIL HALKI SOYANLARIN ELİNE YÜZÜNE DURSUN”


Tam da bu ortamda Erdoğan’ın 1600 liralık asgari ücreti beğenmeyenlere “Eline yüzüne dursun” dediğini hatırlatan Cankurtaran “Asıl halkı soyanların eline yüzüne dursun. Asıl halkın çoğu yoksul iken haksız yollarla elde ettikleri milyon milyon dolarlarla oynayıp, halkı kandıranların eline yüzüne dursun” şeklinde konuştu.

“ERDOĞAN, KİME SELAM VERSE BORÇLU ÇIKIYORUZ”

Van’ın bir zamanlar hayvancılığın önemli merkezlerinden biri olduğunu belirten Cankurtaran, Van’ın bu özelliğini gittikçe kaybettiğini belirterek, “Geçtimiz haftalarda Cumhurbaşkanı, Sırbistan’a gitti oradan et geldi. Şimdi de gittiği Sudan ve Fransa’dan et gelebilir deniyor. Erdoğan nereye gitse kime selam verse ülke olarak borçlu çıkıyoruz. Erdoğan, Putin’le görüştü S-400 aldık, Trump’la görüştük yolcu uçağı aldık, Bulgaristan’a selam verdi, saman aldık. Umarım bu yıl az gezer. Yoksa kalan son paralar da ithalata gidecek” diye konuştu.

“VAN, TURİZMDE EGE İLLERİNE RAKİP OLABİLİR”

Van’ın doğal güzellikleri ve konumu ile Doğu’nun adeta gülü olduğunu söyleyen Cankurtaran, “Ancak son yıllardaki ilgisizlik bu gülü soldurmaya başladı. Van için önem arz eden projeler halen bitirilemedi. Van-Şırnak Karayolu’nun bitirilerek Van’ın Irak pazarına ulaşmasının Van halkı için önemini biliyoruz. AKP’nin yanlış imar politikasıyla birlikte artan çarpık yapılaşma pek çok şehir gibi Van’ı da tehdit ediyor. Bu sorun Van Gölü’nün kimi yerlerinde kirlenme sorununu da birlikte getirmektedir. Van’ın çok büyük bir turizm potansiyeli bulunuyor. Özellikle İranlılar için burası bir nefes alma durağı. Buna karşın turizm yatırımları ve teşvikleri son derece yetersiz. Türkiye’de turizm denildiğinde yalnızca Antalya-Muğla-Aydın akla gelmemeli. Ciddi bir destek verilirse Van, turizmde Ege illerine rakip olabilir. Bunun için Van Sahil Yolu projesinin de bir an önce tamamlanması ve Van’a uçak seferlerinin artırılması da şarttır. Turizmin ve hayvancılığın desteklenmesi pek çok ilimiz gibi bu ilde de kronik hale gelen işsizliği rahatlatacaktır. CHP olarak Van’ın ve Vanlıların sorunlarının çözümünün takipçisi olacağız” diyerek sözlerini bitirdi.

CHPnet

SİTELERİ