Fethi Açıkel: Saray Rejiminde; Sağlıkta Şiddet, Kadına Şiddet ve Sokakta Şiddet Yaygınlaşmaktadır

07.07.2022

SİLAHLI SUÇ OLAYLARI 7 YILDA %153 ARTTI, SÜLEYMAN SOYLU, CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI FETHİ AÇIKEL’İN, KONTROLSÜZ SİLAHLANMA SORULARINA CEVAP VEREMEDİ

Konya’da güvenlik görevlisi olarak görev yapan bir şahıs, güvenliği sağlama görevi amacıyla kendisine verilen ruhsatlı silahıyla, doktor Ekrem Karakaya’ya saldırı düzenleyerek acımasız bir şekilde hayatına son verdi. Bu olay sonrasında, dikkatler yeniden sağlıkta şiddet sorununa, kontrolsüz ruhsatlı silahlanmaya ve ruhsatsız/kaçak silahlanmaya yoğunlaştı.

Ülkede gündelik hayatın her alanında şiddet olaylarında büyük bir artış görülmekte ve özellikle son yıllarda silahlı suç olaylarında patlama yaşanırken; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise CHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Fethi Açıkel’in konuyla ilgili yönelttiği soru önergesine, kanuni süre geçmesine rağmen cevap vermekten kaçındı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel’in açıklaması şu şekilde:

“Türkiye’de bireysel silahlanma, giderek daha büyük bir toplumsal şiddet öğesi olmaya devam etmektedir. Özellikle, son yıllarda gündelik yaşamda silahlı çatışma haberlerine ve silahlı olaylara kamuoyunda daha sık karşılaşılmaktadır. Silahlar eğitim kurumlarına ve hastanelere kadar girmekte, vatandaşlarımızın yaşamına kastetmektedir.

Öte yandan; dün Konya’da yaşanan olay, sokaklarda kontrolsüz bireysel silahlanma ve kaçak/ruhsatsız silahlanma kaynaklı suç olayları artarken, bu olaylarda toplumsal güvenliği sağlaması beklenen ancak liyakatsiz bir şekilde torpille işe alınan ve yeterli psikolojik testlerden geçmemiş kişilere, kamu düzenini koruma adına kontrolsüzce silah dağıtıldığını bir kez daha göstermiştir. Türkiye’de şiddet ve buna neden olan her çeşit bireysel silahlanma, yetkililerin umursamaz yaklaşımları altında, sivil vatandaşlar kadar kamu görevlilerini de adeta çaresizlik içine düşürerek, daha büyük bir sosyal yıkım ve cinnet için zemin hazırlamaktadır.

Saray iktidarı, son yıllarda yürürlüğe koyduğu genelge ve yönetmeliklerle, silah edinmeyi kolaylaştırmış ve bireysel silahlanma kaynaklı şiddet olaylarının artmasına da neden olan düzenlemeler yapmıştır. 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Yönetmelik'te bugüne kadar 20 kez değişiklik yapılmıştır. Ruhsatlı ya da ruhsatsız silah taşımanın yaygınlaşmasına paralel olarak, silahların karıştığı ve vatandaşların zarar gördüğü suç olayları da günbegün artmaktadır. Sadece basına yansıyan yaralama ve cinayete varan silahlı olayların sayısında dahi son 7 yılda %153 artış yaşanmıştır.

Bununla birlikte; Saray Rejiminde, sağlıkta şiddet, kadına şiddet ve sokakta şiddet yaygınlaşmaktadır. Mafyatik otoriterlik iklimi, saldırganlığı ve sadizmi artırmakta, orman kanunları, adeta Türkiye'yi esir almaktadır. Şiddet ve cinnet, sağlıkçılarımızı, kadınları ve tüm toplumu her gün tehdit ederken, iktidar ise sadece seyrederek; kıyıma adeta ortak olmaktadır.

Ülkede asayişi sağlamak asli görevi olan İçişleri Bakanı’nın milletimiz adına sorduğumuz sorulara cevap vermekten kaçınması da, iktidarın kontrolsüz bireysel silahlanma, kaçak/ruhsatsız silahlanma ve silahlı suç olaylarının artışını engelleme konusunda bir politikası ve çabası olmadığını bir kez daha göstermiştir. Genel Başkanımız Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’nun dikkat çektiği gibi, CHP iktidarında ruhsatsız/kaçak silahlanmaya ve kontrolsüz bireysel silahlanmaya karşı tavizsiz bir mücadele vereceğiz.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Sn. Süleyman Soylu tarafından Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 96. Maddeleri gereğinee yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Prof. Dr. Fethi Açıkel

İstanbul Milletvekili

Türkiye de son yıllarda, kaçak ve yasadışı bireysel silahlanmanın yaygınlaşması yönünde kamuoyunda yaygın bir kanaat bulunmakta ve kontrolsüz bireysel silahlanma yüzünden yaşanan silahlı olayların artması, güvenlik endişelerine neden olmaktadır.

Konuyla ilgilenen çeşitli sivil toplum örgütleri, 2021 yılı itibariyle bireysel silah sayısının %85’i ruhsatsız olmak üzere 25 milyon adete ulaştığını iddia etmektedir. Ruhsatlı ya da ruhsatsız silah taşımanın yaygınlaşmasına paralel olarak, silahların karıştığı ve vatandaşların zarar gördüğü suç olayları da günbegün artmaktadır. 2014 yılında basına yansıyan yaralama ve cinayete varan silahlı olayların sayısı 1.499 iken 2021 yılında 3.801 bireysel silahlı şiddet olay yaşanmıştır. Yaşanan silahlı suç olaylarının sayısındaki bu ciddi artış da kontrolsüz bireysel silahlanmanın, kamu güvenliğini tehdit eder bir noktaya geldiğini göstermektedir. Yasadışı bireysel silahlanma sorununun yarattığı güvenlik krizine karşı bakanlığınızın çalışmaları ve ilgili veriler kamuoyunda merak uyandırmaktadır.

Bu bağlamda;

1. Bakanlığınız tarafından, bireysel silahlanmanın neden olduğu sorunların çözümü ve bireysel silahlanmanın yaygınlaşmasının önünü geçilmesi amacıyla çalışmalar yapılmakta mıdır?

2. Bakanlığınız tarafından, kayıtsız ve kontrolsüz silahlanmanın denetimini sağlamak amacıyla çalışmalar yapılmakta mıdır? Yapılmaktaysa, bugüne kadar ne gibi çalışmalar yapılmıştır? Bugüne kadar yapılan denetimlerde yakalanan ruhsatsız silah sayısı ne kadardır?

3. Jandarma Genel Komutanlığı sorumluluk bölgesinde son 5 yılda kaç silah ruhsatı başvurusu yapılmıştır? Bu başvuruların yıllar itibariyle kaç tanesi tabanca, kaç tanesi tüfek ruhsatı için yapılmıştır?

4. Emniyet Genel Müdürlüğü sorumluluk bölgesinde son 5 yılda, yıllar itibariyle kaç silah başvurusu yapılmış, kaç silah ruhsatı verilmiştir? Bu başvuruların yıllar itibariyle kaç tanesi tabanca, kaç tanesi tüfek ruhsatı içindir?

5. Son 5 yılda ruhsatlı ve ruhsatsız silahlarla işlenen ve tespit edilen suç sayısı nedir? Bu suçların kategorisi nedir?

Benzer Haberler